Svájci-Román Együttműködési Program
PARTNERSÉGI ALAP
CIVIL TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL ALAP
2010-ben Svájc elkötelezte magát, hogy támogatja Romániát a gazdasági és társadalmi különbségek csökkentésében, amelyek Románia és az Európai Unió fejlettebb országai között fennállnak, valamint hogy hozzájárul az országon belüli gazdasági és társadalmi különbségek csökkentéséhez a dinamikusan fejlődő városi központok és a gyengébb perifériás régiók között.
A Svájci-Román Együttműködési Program (SRCP) része annak a vissza nem térítendő adománynak, amelyet a Svájci Szövetségi Tanács nyújtott a 2004 és 2013 között csatlakozott 13 EU tagállamnak. Svájc ezen támogatása az EU új tagállamaival való szolidaritás kifejezése, és amellyel alapot teremt a támogatott államokkal egy stabil gazdasági és politikai együttműködéshez.
2011-ben a Swiss Agency for Development and Cooperation kiválasztotta a KEK-CDC Consultants, a Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile és a Polgár-Társ Alapítvány által alkotott konzorciumot, mint a Svájci Közvetítő Szervezetet, azzal a céllal, hogy adminisztrálja a Partnerségi Alapot, valamint a Civil Társadalmi Részvétel Alapot.
A két Tematikus Alap támogatása révén 141 projektet valósítottak meg, összesen 23 millió CHF értékben. Számos projekt jelentősen javította a szociális szolgáltatásokat, például egy új távsegítségnyújtási rendszer bevezetésével az idősek otthoni gondozására, vagy a közegészségügyi problémák és politikák, mint például a mellrák megelőzése iránti érzékenyítés révén.
A projektek figyelemre méltó eredményeket értek el a környezetvédelem terén, mint például a Fekete-tengerben élő delfinpopuláció megőrzésében, a környezetkímélő közbeszerzésekről szóló új törvényjavaslat bevezetésében, vagy a zöldterületek kezelésére vonatkozó törvény módosításában. Más projektek nagy sikert arattak a hagyományos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságára való figyelemfelhívásban, vagy az elektromos és elektronikai berendezések hulladékainak szelektív gyűjtése és kezelése terén.
Mindezek mellett, minden projekt növelte az érintett civil szervezetek és intézmények szervezeti kapacitását. Számos új stratégia és munkamódszer került kidolgozásra, növelve a civil szervezetek személyzetének szakértelmi szintjét. Továbbá, a program partnerei fokozott képességről számolnak be a politikaalkotás terén, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a civil társadalmi intézmények aktív szerepet játszhassanak az ország fejlődésében.
A Svájci-Román Együttműködési Program – Partnerség Alap és a Civil Társadalmi Részvételi Alap – az alábbi elvek mentén működött: átláthatóság, társadalmi befogadás, egyenlő lehetőségek és jogok, fenntarthatóság és környezetvédelem, elkötelezettség minden érintett fél iránt, szubszidiaritás és decentralizáció.
Svájc meg van győződve arról, hogy a társadalmi-gazdasági fejlődésének és stabilitásának sikere egy plurális társadalom gyümölcse, amely elismeri és támogatja a lakosság minden szegmensét és elfogadja a kifejezett vélemények sokféleségét. Ez a meggyőződés vezette Svájcot ahhoz, hogy hozzájáruljon egy vitális civil társadalom létrehozásához, amely aktívan részt vesz a közpolitikai döntéshozatalban, ezáltal előmozdítva a fenntartható létezést, a szolidaritást, valamint a társadalmi és gazdasági kohéziót Európában.