Hírek
A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány meghirdeti a Zöldövezet program újabb kiadását
- A civil szervezetek 2024. február 26-ig küldhetik el környezetvédelmi pályázataikat
- Projektenként legtöbb 40.000 lej pályázható mind a Permakultúra a városi övezetekben, mind a Védett területek programrészben
- A MOL Románia a Zöldövezet program idei kiadásában 854.000 lej támogatást biztosít környezetvédelmi projektekre
- Ezzel együtt az eddigi támogatások összértéke meghaladja a 10 millió lejt
Csíkszereda, 2024. január 30. – A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány 18. alkalommal hirdeti meg a Zöldövezet programot, a MOL Románia legrégebbi társadalmi felelősségvállalási platformját, amelynek célja a környezetvédelmi projektek támogatása és a fiatalok bevonása a természetvédelmi kezdeményezésekbe. A MOL Románia idén összesen 854.000 lej értékben nyújt támogatást a program két komponensében, a Permakultúra a városi övezetekben és a Védett területek programrészekben. A civil szervezetek 2024. február 26-ig küldhetik el pályázataikat.
„Büszkék vagyunk arra, hogy idén is meghirdetjük a 2006-ban elindított, hagyományos programunkat, a Zöldövezetet. Ez a kezdeményezés a hosszú távú fenntarthatósági elkötelezettségünk része, az eddigi években a támogatott projektek által több mint 250.000 fiatalt sikerült bevonni olyan tevékenységekbe, amelyek a környezetvédelem fontosságára hívják fel a figyelmüket. A program révén biztosítjuk a tevékenységek megszervezéséhez szükséges anyagi erőforrásokat. A Zöldövezet programnak köszönhetően a támogatott civil szervezetek közel 3.000 környezeti nevelési tevékenységet szerveztek, amelyek keretében többek között területeket zöldesítettek, fákat, cserjéket ültetettek, valamint tanösvényeket hoztak létre különböző védett területeken.” – mondta Mozga Gábor, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.
A pályázatok beküldési határideje: 2024. február 26.
A programról további részleteket itt olvashat
A Zöldövezet program bármely komponensében a civil szervezetek 2024. február 26-ig küldhetik el pályázataikat. Mind a védett területek népszerűsítését célzó pályázatok, mind a permakultúra elvein alapuló fenntartható mezőgazdaság fejlesztését célzó pályázatok legtöbb 40.000 lej támogatásban részesülhetnek. A beérkező pályázatokat szakértőkből álló zsűri értékeli, a nyertesek listáját pedig március végéig teszik közzé.
A Permakultúra a városi övezetekben programrészben olyan projekteket támogatnak, amelyek a helyi közösségek bevonásával jelentős mértékben hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdaság fejlesztéséhez a városokban, összhangban azokkal az elvekkel, amelyeket a permakultúra népszerűsít.
A Védett területek programösszetevő esetében olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek hozzájárulnak a romániai védett területek népszerűsítéséhez, illetve amelyek a helyi közösségek, valamint civil szervezetek és iskolák aktív bevonásával segítik az embereket abban, hogy jobban megértsék a védett területek szerepét és fontosságát. Ezen programösszetevő esetében is pályázhatnak a civil szervezetek más szervezetekkel, közintézményekkel, vagy tanintézményekkel partnerségben.
„A Zöldövezet Program 18. kiadása egy fenntarthatóbb jövő érdekében megvalósított munkánk újabb jelentős szakaszát képezi. A leghosszabb múltra visszatekintő programunkon keresztül, a MOL Románia támogatásával továbbra is támogatni tudjuk a civil szervezetek által kezdeményezett és a közösségek bevonásával megvalósított permakultúrát felkaroló, valamint a védett területek népszerűsítését és megőrzését célzó projekteket. Ezáltal továbbra is együtt ténykedünk egy zöldebb és fenntartható világért, ahol minden kezdeményezés, legyen az kisebb vagy nagyobb ívű, konkrét módon hozzájárul az oly nagyon szükséges ökológiai egyensúly megőrzéséhez.” – mondta Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója.
A legjobban megvalósított projektek díjban részesülnek
A projektek megvalósítása után a program mindkét komponensében, így a Védett területek és a Permakultúra a városi övezetekben programösszetevőkben egy-egy projektet díjaznak egyenként 10.000 lej értékben. A díjakat azoknak a szervezeteknek ítélik majd oda, akik a legjobb eredményeket érik el a megvalósított projektjeikben.
A 2023-as Zöldövezet díj nyertese a Permakultúra a Városi Övezetekben: Asociația Părinți în Dialog – Temesvár
„Egy fenntarthatóbb jövő kialakítása a komposztálás és a városi permakultúra által” című projekt keretében a temesvári egyesület a permakultúra népszerűsítését tűzte ki célul az olyan gyakorlati tevékenységek megszervezésével, mint a talaj komposzttal való feljavítása, kemikáliák nélkül egészséges növények termesztése, faanyag oltásán alapuló gombatermesztés, valamint méhészeti tevékenység bemutatása. Ezekkel a tevékenységekkel hívták fel a figyelmet egy fentarthatóbb kertészeti gazdálkodásra, az egészséges élelmiszer termesztése érdekében. Ennek a projektnek keretében a szervezet folytatta a felnőttek és a gyerekek számára is a permakultúra alapelveit tudatosító gyakorlati képzéseit, így a talajjavító technikákat bemutató, a kártevők elleni küzdelem kemikáliák nélkül, méhészeti tevékenységek, művészeti műhelymunkákat és más tevékenységeket. Ugyanebben az időben egy iskolában kialakítottak egy kis kertet környezeti nevelési tevékenységekkel egyidőben. A projekt hat hónapos időtartama alatt összesen 18 műhelymunkát és vezetett túrát szerveztek, amelyekben összesen több mint 350 felnőtt és gyermek vett részt.
A 2023-as Zöldövezet díj nyertese Védett Területek programrészben: ProPark Alapítvány – Brassó
A ProPark Alapítvány a finanszírozott projekt keretében 2023. szeptember 9.-én megszervezte Brassóban a ProPark Adventure Race Family & Friends című verseny második kiadását, amely egy kalandverseny családoknak és barátaiknak. A verseny sporttevékenységeket foglalt magába, de ugyanakkor a verseny során a 9 Brassó megyei védett terület felfedezése révén szerzett környezet- és természetvédelmi ismereteket mélyíthették el a résztvevők. Ez a megmérettetés összefogta a Brassó megyei közösség természetvédelmi erőfeszítéseit, beleértve a védett területek adminisztrátorait, környezetvédelmi civil szervezeteket, a helyi közigazgatási intézményeket, kisvállalkozókat, valamint tanárokat, túravezetőket és számos önkéntest. Ennek köszönhetően jött létre ez a kalandverseny, amelyben 120 résztvevő (30 csapat), valamint 377 személy, akik részt vettek a városközpontban megszervezett ökológiai oktatási műhelyekben, továbbá a ProPark Alapítvány 32 önkéntese és 10 elkötelezett szervezeti tag vett részt. (https://propark-adventure.ro/family-and-friends)
A pályázatokat elektronikus levélben a spatiiverzi@repf.ro és programulspatiiverzi@gmail.com címekre küldhetik el a pályázók legkésőbb 2024. február 26., 16:00 óráig.
A program számszerűsített eredményei
2023-ban összesen 22 projekt 812.371 lej összegű támogatásban részesült, amely projektekben a resztvevők száma meghaladja az 5.500 főt. A Permakultúra a városi övezetekben komponens keretében 8.086 négyzetméter földterületet műveltek meg, ahol több mint 1.800 fát és cserjét, különböző fűszer- és aromanövényeket ültettek, valamint zöldségféléket és bogyós gyümölcsöket termesztettek.
A Védett területek programrészben 5 tematikus ösvényt alakítottak ki, 11 Junior Ranger tábort szerveztek és 78 környezetvédelmi nevelési tevékenységet szerveztek.
A Zöldövezet program eddigi 17 kiadása alatt összesen 693 környezetvédelmi projektet támogattunk 9.925.426 lej értékben, amely projektekbe összesen több mint 265.000 személyt, főként gyerekeket és fiatalokat vontak be.
A program indulásától mostanáig a Védett területek programrészben 173 Junior Ranger tábort és 1.529 környezetvédelmi nevelési tevékenységet szerveztek, valamint létrehoztak és rendeztek 154 új tematikus ösvényt a romániai védett területeken.
A MOL Romániáról
A MOL Románia a MOL-csoport egyik leányvállalata, ugyanakkor Románia egyik legjelentősebb olajipari vállalata, 29 éves jelenléttel a hazai piacon. A MOL Románia gazdag termék- és szolgáltatás portfólióval rendelkezik az üzemanyag, kenőanyag, petrolkémiai termékek és bitumen forgalmazása területén. A vállalat 241 töltőállomást működtet, valamint két üzemanyagraktárt Mezőtelegden és Gyurgyevóban (Giurgiu), és egy LPG terminált Mezőtelegden. A mintegy 258 alkalmazottat foglalkoztató MOL Románia székhelye Kolozsváron van, emellett Bukarestben és Aradon is rendelkezik kihelyezett irodákkal. A MOL Románia volt az első olyan olajipari vállalat Romániában, amely hűségprogramot indított, amelynek most digitális változata is elérhető, a MOL GO alkalmazásban. A társaság az elmúlt években az elektromos jármű töltési infrastruktúrájának fejlesztésébe fektetett be, a töltők 41 állomáson 96 elektromos jármű egyidejű töltését teszik lehetővé. A MOL Románia aktív tagja a romániai közösségeknek, és befektet társadalmi felelősségvállalási programjaiba olyan területeken, mint az oktatás, a sport, a kultúra, az egészségügy vagy a környezetvédelem. 2023-ban elindította a „A családnak elsőbbsége van!” közlekedésbiztonsági platformot, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a közlekedés kockázataira, és elősegítse a felelősségteljes magatartást.
A Polgár-Társ Alapítványról
A Polgár-Társ Alapítvány a környezet védelmét és a közösségek fejlesztését támogatja Romániában, ezáltal hozzájárulva egy fenntartható társadalom kialakításához. Az alapítvány a különböző programok és eszközök kidolgozásával és alkalmazásával, mint például adományozó programok, szervezeti támogatás, továbbképző tanfolyamok és operatív programok, felkarolja a fenntartható fejlődést és a közösségek támogatását célzó kezdeményezéseket. Az elmúlt 24 évben, adományozó programjain keresztül, a Polgár-Társ Alapítvány több mint 1.430 környezetvédelmi és közösségfejlesztő projektet támogatott több mint 116 millió lej értékben.
attach_fileghidul_solicitantului_permacultura_in_zona_urbane_2024.pdf
attach_fileformular_cerere_de_finantare_arii_naturale_protejate_2024.docx
attach_fileformular_cerere_de_finantare_permacultura_in_zone_urbane_2024.docx
attach_filebugetul_proiectului_componenta_arii_naturale_protejate_2024.xlsx
attach_filebugetul_proiectului_componenta_permacultura_in_zone_urbane_2024.xlsx